Kocie łakocie. Jak wybrać przysmaki dla kota?

Chrupiące, miękkie, a może nadziewane? Wybór smakołyków dedykowanych mruczkom z roku na rok staje się coraz większy. Czy warto urozmaicać nimi dietę pupila? Jak wybrać przysmaki dla kota, które będą mu służyć?

Każdy posiadacz futrzaka chce, by jego pupil otrzymywał wyłącznie to, co dla niego najlepsze. To, co podajemy naszym mruczkom do jedzenia ma bardzo istotny wpływ na ich zdrowie i dobre samopoczucie, dlatego nim włączymy coś do diety zwierzaka powinniśmy się dobrze zastanowić. Codzienny jadłospis nie powinien być jednak zbyt monotonny. By go urozmaicić, warto sięgać po przysmaki dla kota – jak jednak znaleźć takie, które będą służyły naszemu pupilowi? Przyjrzyjmy się rodzajom smakołyków dostępnych na rynku:

  • naturalne, mięsne lub rybne– produkowane z mięsa lub ryb, często z dodatkiem innych składników; najlepiej wybierać te z jak najwyższą zawartością mięsa, lekkostrawne z dodatkiem minerałów i składników odżywczych, które będą służyć kotu.
  • serowe i mleczne– dla wielbicieli nabiału, często o podobnych właściwościach jak przekąski mięsne.
  • krokiety i paszteciki – niewielkie przekąski, miękkie lub chrupiące, często nadziewane mięsem lub innymi składnikami.
  • dropsy– kocie cukierki, które doskonale sprawdzają się w roli nagród.

Prócz tych tradycyjnych przekąsek na rynku dostępne są również smakołyki funkcjonalne – np. wspomagające higienę jamy ustnej, zapobiegające tworzeniu się kul włosowych w przewodzie pokarmowym czy uzupełniające dietę w niezbędne minerały.

Jakie smakołyki wybierać?

Do wyboru całkiem spory asortyment, dlatego niełatwo zdecydować się na konkretne przysmaki – w naszym sklepie przysmaki dla kotów znajdują się na trzech stronach – przejdź do listy przysmaków w sklepie. Najlepiej szukać tych jak najbardziej naturalnych – to najzdrowszy wybór. Warto kierować się również gustem pupila – z pewnością sam najlepiej wiesz jakie smaki najbardziej odpowiadają twojemu zwierzakowi.

Producenci kocich przekąsek często dodają do nich wiele wartościowych składników – dzięki temu włączenie ich do codziennego jadłospisu nie tylko urozmaica dietę, ale także wzbogaca ją w cenne substancje. To szczególnie pomocne przy niedoborach lub problemach zdrowotnych. Odpowiednio dobrane smakołyki mogą np. wspomagać higienę jamy ustnej lub wspierać trawienie. Szczególnie wartościowe są różnego rodzaju gryzaki – twardsze, chrupiące smakołyki, których żucie wspomaga usuwanie kamienia nazębnego, a jednocześnie zaspokaja kocią chęć gryzienia.

Zachowaj umiar

Jak sama nazwa wskazuje, przysmaki mają być miłym akcentem – dodatkiem do codziennej diety, a nie jej podstawą. Należy zatem zachować umiar w ich podawaniu. Warto stosować się do wytycznych producenta przysmaków – zazwyczaj podaje się je na opakowaniu. Dwa lub trzy krokieciki dziennie z pewnością nie zaszkodzą zdrowemu, aktywnemu pupilowi. Należy jednak szczególnie uważać z dawkowaniem w przypadku mruczków ze skłonnością do nadwagi. Warto pamiętać tu o dwóch zasadach: Po pierwsze, przysmaki mają określoną wartość kaloryczną, więc nie powinniśmy ich podawać zbyt dużo. By wyrównać bilans kaloryczny możemy nawet nieznacznie zmniejszyć jeden z posiłków podawanych zwierzęciu. Po drugie, warto podawać kotu jak najbardziej naturalne i wartościowe przekąski.

Podawać czy nie?

Choć w przypadku dobrze zbilansowanej kociej diety nie ma potrzeby, by dostarczać pupilowi dodatkowych składników odżywczych, warto włączyć przysmaki dla kota do jadłospisu. To świetny sposób na urozmaicenie codziennych posiłków, a także możliwość odkrywania nowych smaków. Przysmaki dla kota to również doskonałe narzędzie do pogłębiania relacji między zwierzęciem a właścicielem.

Porad udzielił zespół sklepu dlaZwierzaka.eu.

Dodaj komentarz