Pielęgnacja długiej sierści kota

Pielęgnacja kociej sierści nie jest łatwym zadaniem, szczególnie, gdy jest to sierść długa lub półdługa. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy nie tylko kąpiel i wyczesywanie, ale także strzyżenie. Jak się za to zabrać?

Strzyżenie sierści u kotów ma właściwie taką samą ilość zwolenników, co przeciwników. Jakie są zatem zalety i wady obu rozwiązań?

Kiedy strzyc kota?

Koty to zwierzęta, które posiadają niezwykle delikatną psychikę. Jeżeli źle czują się bez futra mogą nawet wpaść w stan depresji. Sygnałem alarmującym właściciela kota o złym samopoczuciu po strzyżeniu jest m.in. ukrywanie się kota w zakątkach domu. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, lepiej jest zrezygnować ze strzyżenia na rzecz częstszego wyczesywania włosów, aby nie powstawały kołtuny. Gdy jednak kot nie przejawia niechęci do strzyżenia, warto zdecydować się na regularność takich zabiegów. Dzięki temu sierść kota będzie można łatwiej pielęgnować oraz dbać o jego stan skóry. Poza tym – walory estetyczne także się zwiększają.

Czym przycinać sierść kotów długowłosych?

Jeżeli brakuje nam doświadczenia w strzyżeniu kotów, lepiej powierzmy naszego zwierzaka w ręce specjalisty. Dlaczego? Skóra kota jest niezwykle cienka, a co za tym idzie – bardzo łatwo jest ją przeciąć. Gdy jednak zdecydujemy się na samodzielne strzyżenie kota, musimy zapomnieć o używaniu siły – gdy kot będzie stawiał opór, lepiej odpuścić i spróbować w innym momencie. Do strzyżenia powinniśmy wyposażyć się w rękawice ochronne. Ponadto podstawą jest dobrej jakości maszynka do strzyżenia kotów. Uwaga: nie używajmy maszynki do cięcia włosów człowieka, ponieważ nie jest ona dostosowana do wrażliwej skóry zwierzaka. Ważne, żeby maszynka nie powodowała dużego hałasu i miała ostre ostrza.

Podpowiedź: Gdy kot jest niespokojny, pomóc może nakrycie jego głowy ręcznikiem. Taki zabieg może wyciszyć zwierzę poprzez odizolowanie go od tego, co dzieje się wokół.

Czy stosować narkozę do strzyżenia?

Oczywiście strzyżenie podczas narkozy będzie bardzo szybkie i łatwe oraz co ważne, nie spowoduje u kota stresu. Jednak narkoza ma ogromną wadę, ponieważ polega na podaniu kotu szkodliwego i bardzo silnego środka farmakologicznego, czego powinniśmy unikać. Na rynku dostępne są różnego rodzaju narkozy, które wydają się nie być tak niebezpieczne, jednak nawet najlepszy środek może spowodować uszkodzenie organów wewnętrznych. Dlatego narkozę możemy stosować tylko w przypadku zwierząt ze zdrowymi nerkami czy wątrobą i to jedynie w ekstremalnych przypadkach.

Jak inaczej pielęgnować długą sierść?

Podstawą dobrej pielęgnacji kotów o długiej sierści jest jej wyczesywanie. Do tego powinniśmy zaopatrzyć się w różnego rodzaju szczotki i grzebienie. Do sierści długiej zalecane jest używanie metalowego grzebienia o dużym rozstawie ząbków. Tutaj bardzo ważne jest zapobieganie powstawania zbitych kołtunów, które niestety ciężko jest potem rozplątać. Dla ułatwienia można przed czesaniem posypać sierść pudrem lub sprayem ułatwiającym rozczesywanie.

Inny sposób na pielęgnację, to kąpiele. Koty z reguły jej nie wymagają, jednak jest konieczna, gdy nie są w stanie same oczyścić swojego futerka. Niestety koty są zwierzętami, które nie lubią wody, więc ich kąpiel będzie wyzwaniem. Przed takim zabiegiem zadbajmy, by woda do kąpieli nie była zbyt ciepła, ale też nie całkiem zimna. Mokrą sierść natomiast musimy dokładnie osuszyć ręcznikiem i ogrzać ją suszarką. Do kąpieli używajmy wyłącznie szamponów przeznaczonych dla kotów oraz w przypadku kotów z długą sierścią – odżywek.

O pielęgnację długiej sierści kota powinniśmy zadbać szczególnie w okresie linienia. Wtedy koty nie tylko pozostawiają wiele włosów w mieszkaniu, ale także występuje większe ryzyka tzw. „zakłaczenia” (kot samodzielnie oczyszczając futerko, połyka włosy, z którymi układ trawienny nie będzie w stanie sobie poradzić). W ekstremalnych przypadkach dochodzi nawet do zablokowania układu oraz konieczności interwencji chirurgicznej.

Dodaj komentarz