Czy odrobaczanie kota jest konieczne? Poznaj wady i zalety odrobaczania
Odrobaczanie kota to obowiązek każdego właściciela. Zaatakowany przez robaki może zostać zarówno zwierzak wychodzący, jak i domowy. Jakie pasożyty najczęściej zagrażają kotom? Jakiego rodzaju preparaty odrobaczające należy stosować do walki z nimi?
Najpopularniejsze pasożyty zagrażające kotom
Najpopularniejszymi robakami atakującymi koty są glisty. Zwierzak zarazić może się nimi zarówno pijąc wodę z kałuży, jak i grzebiąc w ziemi. Zagrożone glistami są również kocięta pijące mleko chorej matki. Po połknięciu przez zwierzę jaj, glisty rozwijają się w jego układzie pokarmowym i są wydalane przez niego wraz z wymiocinami lub kałem. Glisty mają postać białych, grubych nitek o długości około 5 — 10 centymetrów.
Nieco rzadziej koty zarażają się tęgoryjcami. Do zakażenia dochodzi tutaj przez połknięcie znajdujących się w ziemi larw. U kotów dojść może także do zarażenia tasiemcami na skutek zjedzenia zakażonego ptaka czy gryzonia. Pasożyty te widoczne są w kale lub na sierści dookoła odbytu. Przyjmują one formę białych ziarenek zbliżonych swoim wyglądem do ryżu.
Niektóre koty zakazić mogą się również lamblią. Dotyczy to w szczególności młodych zwierząt lub tych, których odporność jest mocno obniżona. Wspomniany pierwotniak przedostawać może się do organizmu kota na skutek zjedzenia znajdujących się w ziemi cyst lub spożycia zakażonego, surowego mięsa.
Główne objawy robaków u kota
Jak rozpoznać, że nasz kot ma robaki? Do głównych objawów zarobaczenia zaliczają się: biegunki, wymioty, spadek wagi, a także widoczne w kale śluz oraz krew. Chore zwierzę jest osłabione, apatyczne oraz niespokojne, a jego sierść staje się matowa.
Tego typu objawów nigdy nie należy bagatelizować — nieleczone zakażenie robakami prowadzić może bowiem do wycieńczenia organizmu, niedokrwistości lub rozwoju chorób i alergii.
Diagnozowanie i leczenie
By mieć 100% pewność, że kot został zaatakowany przez pasożyty, wykonać należy specjalistyczne badania kału. Najlepszym rozwiązaniem jest zebranie próbek z kilku dni i przekazanie ich weterynarzowi do analizy.
Wyróżnia się kilka rodzajów preparatów odrobaczających. Nie powinno się ich jednak stosować na własną rękę, lecz po uprzedniej konsultacji ze specjalistą, który dobierze dawkę leku odpowiednią do masy ciała zwierzęcia. By skutecznie pozbyć się robaków, zadbać należy o regularne odrobaczanie pupila. W przypadku kociąt leczenie przeprowadzać powinno się od 3 miesiąca życia, następnie co 2 tygodnie do momentu osadzenia, a później co miesiąc do osiągnięcia 6 miesiąca życia.
Jeżeli chodzi natomiast o dorosłe koty, odrobaczać należy je co 3 miesiące. W ten sposób jesteśmy w stanie skutecznie pozbyć się pasożytów i zapobiec ich szkodliwemu działaniu w układzie pokarmowym. Co ważne, odrobaczanie nie jest w stanie uchronić przed pojawianiem się nowych pasożytów w organizmie kota.
Jakiego rodzaju preparaty odrobaczające można podać kotu? Dużą popularnością cieszą się tabletki na robaki. To jednak nie jedyne dostępne na rynku środki tego typu. Znacznie wygodniejsze w podawaniu są różnego rodzaju krople, pasty oraz spray’e, które aplikuje się bezpośrednio na skórę. W przypadku tego typu preparatów nie musimy martwić się o problematyczne podawanie ich kotu. Nie ma tu również ryzyka ich wyplucia przez zwierzę. Leki tego typu działają nawet przez miesiąc od momentu aplikacji, a co więcej — nie obciążają jelit i żołądka pupila.
Tym, co łączy oferowane w gabinetach weterynaryjnych leki odrobaczające jest to, że zawierają one kilka substancji czynnych, które wspierają walkę z różnego rodzaju pasożytami. W niektórych przypadkach niezbędne okazać może się powtórne podanie preparatu odrobaczającego w celu skutecznego pozbycia się pasożytów.
Chcąc ograniczyć ryzyko zakażenia pasożytami, poza regularnym odrobaczaniem zwierzęcia pamiętać należy także o regularnym sprzątaniu kocich odchodów i nie podawaniu pupilowi surowego mięsa.
Więcej praktycznych informacji na temat tabletek czy kropli na robaki znaleźć można na stronie: https://fajnyzwierzak.pl/porady/tabletki-na-odrobaczenie-kota-ceny-opinie-polecane-preparaty/.