Czym można zarazić się od kota?

Kotom, które nigdy nie opuszczają mieszkania, raczej nie zagrażają choroby zakaźne, którymi może zarazić się człowiek. Jeśli jednak Twój czworonóg spędza część swojego życia na podwórku, warto zachować pewien stopień ostrożności. Poznaj najczęstsze choroby, którymi można zarazić się od kota. Po więcej informacji na temat kociego zdrowia, zapraszamy na bloga Maxandmrau.pl.

Wścieklizna

Zacznijmy od ekstremalnego przypadku, który na szczęście obecnie prawie się nie zdarza. Teoretycznie wciąż istnieje zagrożenie wścieklizną na skutek ugryzienia przez chore zwierzę, na przykład kota. Wyleczenie jest możliwe jedynie w trakcie inkubacji wirusa poprzez podawanie antytoksyny i szczepionek.

Świerzb

Jeśli Twój kot intensywnie traci futro i łysieje, udaj się z nim do weterynarza. Objawy mogą wskazywać na zarażenie świerzbowcem. Chociaż choroba nie jest groźna,  nie należy do przyjemnych i w niektórych przypadkach może przenosić się z kotów na ludzi, szczególnie w okresie obniżonej odporności organizmu.

Grzybica

To kolejny przykład dolegliwości, która nie należy do bardzo groźnych, jednak generuje nieprzyjemne objawy. Ponadto grzybica jest trudna do wyleczenia. Po czym ją rozpoznać? Zależnie od postaci, grzybica strzygąca powoduje owalne zmiany na skórze głowy i łamliwość włosów lub naznaczone gorączką występowanie guzków, z których wypływa ropa. Aby uniknąć grzybicy, dokładnie myj ręce zanim dotkniesz swojego kota.

Toksoplazmoza

Za tę chorobę odpowiada pewien gatunek pierwotniaka. Wiele kotów jest jej nosicielami, jednak nie wszystkie spośród nich wydalają zainfekowany kał. To jedyna droga, przez która można się zarazić toksoplazmozą. Aby uniknąć infekcji, należy regularnie i dokładnie usuwać odchody z kociej kuwety, a także często wymieniać w niej żwirek.

Poznaj kocie schorzenia na Maxandmrau.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat chorób kotów oraz innych domowych pupili, zapoznaj się z blogiem na stronie Maxandmrau.pl. Znajdziesz na nim wiele ciekawych artykułów i porad na temat zwierząt, przygotowanych przez specjalistów.

Dodaj komentarz