Czysty dom i czas dla siebie – jak to pogodzić?

Wydaje się, że utrzymanie porządku w domu musi być okraszone wysiłkiem i wieloma wyrzeczeniami. Nic bardziej mylnego. Marka BISSELL radzi, jak cieszyć się pięknym, zadbanym wnętrzem, a przy tym mieć czas na nieśpieszne, przyjemne chwile w rodzinnym gronie.

1. Ustal priorytety

Dbanie o porządek w domu wcale nie oznacza codziennego zasuwania na kolanach i szorowania podłogi. Oczywiście, jest wiele przypadków, które wymagają natychmiastowej reakcji takie jak rozlanie soku czy stłuczenie szklanki, jednak większość domowych obowiązków możne zostać sprawnie rozłożona w czasie, dając ci przestrzeń na dodatkowe aktywności. Kto z nas, zamiast rozwieszać pranie, nie wolałby obejrzeć ulubionego serialu lub rozegrać partyjki Monopoly w rodzinnym gronie? Kluczem do sukcesu jest ustalenie priorytetów i mądre gospodarowanie czasem.

Zastanów się, które zadania muszą zostać wykonane każdego dnia, a o których możesz zapomnieć na cały tydzień lub dwa. O uprzątnięcie brudnych naczyń lub odkurzanie warto dbać jak najczęściej, zwłaszcza jeśli w domu masz małe dzieci, które uwielbiają turlać się po podłodze. Z drugiej strony, jest wiele czynności, które spokojnie można odłożyć na bok. Uporządkowanie szafy, mycie okien czy szorowanie wanny… Żadnej z tych aktywności nie trzeba robić codziennie. Pomyśl, ile czasu zaoszczędzisz, zmieniając swoje nawyki. Zamiast pucować okna, na których nazajutrz ponownie osadzi się smog, wykorzystaj te chwile na radosną zabawę z dziećmi i pupilem.

2. Podziel obowiązki domowe

Według badań przeprowadzonych przez markę Indesit w 2008 roku, większość kobiet (44%) spędza od 2 do 5 godzin dziennie, wykonując obowiązki domowe. Ten sam przedział czasowy wskazało natomiast tylko 15% mężczyzn. Aż 55% badanych mężczyzn zadeklarowało, że w domu pomaga od 1 do 2 godzin dziennie. Tak duże dysproporcje przekładają się na to, że kobiety poświęcają zbyt dużo czasu na sprzątanie, który – w innych okolicznościach – mogłyby wykorzystać na odpoczynek bądź chwile z rodziną. A to właśnie wspólne spędzanie czasu z bliskimi było dla ankietowanych zdecydowanie ważniejsze niż inne formy przyjemności (hobby, wyjścia ze znajomymi) czy praca zawodowa.

W tym samym badaniu aż 34% kobiet zauważyło, że wykonywanie obowiązków domowych jest dla nich zbyt czasochłonne. Jak można rozwiązać ten problem? Podział obowiązków między partnerami, a także włączenie w nie dzieci w ostatecznym rozrachunku pozwoli wam zaoszczędzić sporo czasu. Zaangażowanie całej rodziny w codzienne prace umocni wasze relacje, a także sprawi, że każdy członek rodziny poczuje się odpowiedzialny za podtrzymanie domowego ogniska.

Usiądźcie wspólnie i porozmawiajcie, jak podzielić obowiązki. Może nigdy nie lubiłaś zmywać podłóg lub robić prania? A z kolei twój partner nie przepada za odkurzaniem i myciem okien? Rozdzielcie zadania i odpowiedzialności w taki sposób, by wszyscy otrzymali coś, co sprawia im przyjemność. Nowy podział umieśćcie na grafiku lub – bardziej nowocześnie – w dedykowanej aplikacji, gdzie każdy na bieżąco sprawdzi, kiedy przypada jego pora na sprzątanie.

3. Zamień przykry obowiązek w ekscytującą zabawę

Sprzątanie zwykle budzi negatywne skojarzenia. Łączymy je z nieestetycznym brudem, kłębami kurzu gromadzącymi się na półkach, zbędnym wysiłkiem i marnowaniem czasu. A co, gdyby zmienić zasady gry i spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy? Spróbuj przemienić sprzątanie w konkurs, w którym uczestniczy każdy członek rodziny. Ciekawym pomysłem jest przyznawanie punktów za wykonywanie obowiązków, a następnie – możliwość ich wymiany na wybraną nagrodę (np. na pizzę czy kilka godzin zabawy na konsoli). Zamiana żmudnych obowiązków w ekscytującą grę zwiększy zaangażowanie i wzbudzi chęć rywalizacji nie tylko wśród dzieci.

Mechanizm ten, określany mianem „grywalizacji”, jest od lat wykorzystywany w środowisku biznesowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z powodzeniem zastosować go również w domu! W taki sposób nie tylko zachęcisz bliskich do wspólnej pracy, ale także pokażesz dzieciom, że nawet sprzątając, można się przede wszystkim świetnie bawić.

Istnieje wiele metod, które sprawią, że sprzątanie będzie przyjemnym (a przynajmniej znośnym) obowiązkiem. W trakcie czyszczenia mieszkania polecamy odpalić ulubioną muzykę – zobaczysz, jak szybko zmieni się twój nastrój, a ciało samo zacznie wyrywać się do tańca. Sprzątanie może być także doskonałą okazją do nadrobienia zaległości w serialach, posłuchania podcastu lub porozmawiania z przyjacielem. Nie od dziś w końcu wiadomo, że to kobiety są prawdziwymi mistrzyniami multitaskingu.

4. Sięgnij po sprytne sposoby na walkę z uporczywym brudem 

To prawda – dbanie o porządek w domu jest czasochłonne i może wydawać się niekończącą pracą. Ile razy, zawsze wtedy, gdy właśnie umyłaś podłogę, przebiegł po niej zadowolony zwierzak? Zamiast zjadać zęby na codziennych obowiązkach, wykorzystaj sprytne sposoby i narzędzia, które pomogą ci szybko i bez wysiłku uporać się z problemem.

Zdziwisz się, jak wiele czasu możesz zaoszczędzić, korzystając z zalet niezastąpionego produktu w polskiej kuchni jakim jest… ocet. Tak, dobrze czytasz. Ocet spożywczy jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce z kamieniem. Z jego pomocą usuniesz kamień z baterii, toalety czy umywalki, odkamienisz czajnik, a także sprawnie wyczyścisz nawet mocno zabrudzoną wannę. Wystarczy, że do wanny napełnionej gorącą wodą wlejesz trzy szklanki octu i odczekasz dwie-trzy godziny. Po tym czasie wypuść wodę i delikatnie przetrzyj wannę. Cały brud zostanie na szmatce – bez konieczności stosowania chemii i niepotrzebnych godzin spędzonych na szorowaniu sprzętu! Takich domowych trików jest całe mnóstwo.

Innym rozwiązaniem jest wybór poręcznych, bezprzewodowych urządzeń, po które możesz sięgnąć w każdej chwili i błyskawicznie ugasić każdy (sprzątaniowy) pożar. Mały odkurzacz Bissell Pet Hair Eraser pozwoli ci szybko pozbyć się sierści zwierzaków z dywanów, kanap i foteli. To urządzenie do zadań specjalnych; idealne zwłaszcza wtedy, gdy za chwilę mają pojawić się nieoczekiwani goście. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i brak zbędnego okablowania mini odkurzacz dobrze sprawdzi się także do czyszczenia tapicerki w samochodzie. Już nie musisz się męczyć, usuwając z niej sierść włochatych kompanów po każdej wspólnej podróży.

5. Wykorzystaj moc urządzeń wielofunkcyjnych

Dynamiczny rozwój technologii i pojawianie się nowych, coraz bardziej rewolucyjnych rozwiązań zupełnie odmieniło komfort naszego życia. Zmiany dotknęły nie tylko obszary zawodowe, ale także zwyczajne, codzienne funkcjonowanie w domach. Kto z nas wyobraża sobie dzisiaj życie bez automatycznej pralki, lodówki czy ekspresu do kawy? Nowoczesny sprzęt zastąpił stare, tradycyjne rozwiązania i podarował czas, który teraz – zamiast na sprzątanie – możemy przeznaczyć na rodzinne rozrywki i spotkania w gronie znajomych.

Na przestrzeni ostatnich lat wiele udogodnień wprowadziła branża artykułów gospodarstwa domowego, zastępując klasyczne odkurzacze, szczotki i mopy nowymi urządzeniami dwa, a nawet trzy w jednym. Sprzęt wielofunkcyjny odkurza, sprząta na mokro, poleruje i bez problemu radzi sobie z każdym rodzajem brudu (suchym, mokrym czy sierścią zwierząt). Zamiast korzystać z trzech różnych rozwiązań, możesz teraz sięgnąć po jedno urządzenie np. odkurzacz Bissell SmartClean Pet, który za jednym zamachem wykona całą pracę, zapewniając ci komfort i ogromną oszczędność czasu.

Dla domowników, którzy cenią sobie wygodę powstała również seria bezprzewodowych, pionowych odkurzaczy Bissell Icon 25V (dostępnych online na https://sklep.bissell.pl), wyposażonych w długą, smukłą ramę i zestaw końcówek do różnych powierzchni. Odkurzacze tego typu mogą być używane na wiele sposobów – jako odkurzacze ręczne lub długiego zasięgu – ułatwiając utrzymanie porządku zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach: pod łóżkiem, komodą czy szafą. Ich nowatorskie właściwości pozwalają na szybkie i dokładne usunięcie sierści zwierząt, okruchów i innych zabrudzeń, znacznie przyspieszając cały proces sprzątania.

Wbrew pozorom, dbanie o czysty i higieniczny dom może być jednym z najprzyjemniejszych domowych obowiązków. Wykorzystanie sprytnych sposobów na walkę z brudem i użycie zaawansowanego sprzętu BISSELL nie tylko pozwoli na zaoszczędzenie czasu, ale także umili codzienną pracę i dostarczy mnóstwo radości dla całej rodziny.

Dodaj komentarz