Jak i dlaczego warto bawić się z kotem?

zabawa z kotemW ludzkiej świadomości to psy zapisały się jako towarzysze człowieka, będące przy nim praktycznie we wszystkich okolicznościach. Koty natomiast są nadal w naszych myślach przede wszystkim samotnikami, a to sprawia, że często mniej dbamy o ich potrzeby – niejednokrotnie zwyczajnie ich nie zauważając. Tymczasem regularna zabawa z kotem jest szansą na zbudowanie nie tylko ważnej relacji, ale również stworzenie prawidłowych warunków życia dla zwierzaka.

Koty o wiele częściej niż psy traktowane są z przymrużeniem oka, jako zwierzęta samodzielne oraz dbające o własne potrzeby. Tymczasem wiele kotów świetnie nawiązuje kontakt ze swoimi właścicielami, jeśli tylko ma taką szansę. Problem pojawia się wtedy, kiedy właściciel ignoruje kota, dając mu tylko minimum swojej uwagi niezbędne do wyczyszczenia kuwety czy podania pokarmu. Zabawki dla kota mogą być jednak wstępem do nawiązania bliższej relacji z podopiecznym.

Koty niewychodzące – dlaczego zabawa jest ważna?

zabawy-z-kotemW większości dziś, zwłaszcza w miastach, przeważają koty niewychodzące, czyli mieszkające jedynie w czterech ścianach. Jest to sposób zabezpieczenia ich przed czyhającymi na zewnątrz niebezpieczeństwami. O ile wieś i dom w odludnym miejscu mogą być dobrą przestrzenią do zapewniania kotu odrobiny wolności – nawet w zabudowanym i zabezpieczonym ogrodzie – o tyle w mieście niezbędne jest założenie na balkon czy okna siatek. Miasto jest miejscem zbyt niebezpiecznym dla kota chodzącego po nim samodzielnie, z uwagi zarówno na duże nagromadzenie psów, jak i ruch uliczny, ludzi o złych, często sadystycznych zamiarach czy próby trucia kotów za pomocą trutek na inne zwierzęta. Jednocześnie brak możliwości wychodzenia na zewnątrz sprawia, że kot w domu może odczuwać nudę. Przekłada się to na fakt, że koty niewychodzące bardziej niszczą w domu – odreagowują po prostu frustrację spowodowaną małą dawką ruchu. Co więcej, brak ruchu przekłada się często na otyłość, która pojawia się wskutek żywienia źle dobranymi karmami czy po prostu w wyniku podawania zbyt dużych porcji. Z tego powodu zabawa z kotem niewychodzącym jest szczególnie istotna dla jego dobrej kondycji i zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Wolnostojące zabawki dla kota

Jedną z grup zabawek dla kota, które warto mieć w swoim domu są zabawki wolnostojące. Chodzi tutaj zarówno o rozmaite drapaki w formie słupków, jak również specjalne nakładki na boki kanap czy foteli albo płytki do przyczepienia na ścianie. Koty, drapiąc w rozmaite przedmioty, przede wszystkim odreagowują stres, ale również rozciągają się, gimnastykują czy ścierają pazury. Jest to stały rytuał u większości kotów – a często miejscem jego realizowania jest ukochana tapeta czy nowy zestaw mebli wypoczynkowych. Z tego powodu dobrze jest zainwestować w drapak, który umieścimy w miejscu, w którym kot zwykle drapie, albo po prostu postawimy w przestrzeni, z której lubi korzystać. Aby go zachęcić, możemy dodatkowo spryskać miejsce kocimiętką w sprayu – działa ona zachęcająco na 2/3 kotów domowych. Taka zabawka dla kota może mieć zarówno tylko słupki, jak również dodatkowe platformy, miejsca do spania na półkach czy w budkach albo wiszące zabawki czy myszki na druciku – wszystko po to, aby zachęcić kota do zabawy.

Jak bawić się z kotem?

Nadal jednak dobrze jest nawiązywać z kotem więź podczas zabawy, zwłaszcza gdy jest to jedyny kociak w domu. Naukę prawidłowej zabawy dobrze jest rozpocząć tuż po tym, gdy kot trafi do naszego domu. Zabawki dla kota stanowią świetny sposób na przełamanie lodów w kontakcie z kotem dorosłym albo sposób na zmęczenie fizyczne kota młodszego, zwłaszcza kociaka. Ważne jest jednak, jakie zabawki dla kotów wybieramy; lepiej jest zrezygnować z rozmaitych laserów, ponieważ po pierwsze, mogą wpływać negatywnie na koci wzrok, a po drugie – powodują u kotów narastającą z czasem frustrację z powodu braku możliwości złapania obiektu.

zabawa-z-kotemKot podczas zabawy poluje – jest to jego naturalny instynkt, który trzeba szanować. Z tego powodu istotne jest, aby zabawka dla kota była rzeczywista i poruszała się w sposób podobny do tego, na co kot poluje w naturze – np. drobne ptaki, myszy czy owady. Warto inwestować w myszki na sznurku czy rozmaite piórka na wędce, ponieważ nie tylko dają szansę ciekawej, rozwojowej zabawy, ale również zabezpieczają ludzkie ręce przed podrapaniem. Zabawką dobrze jest poruszać delikatnie, nieregularnie, tak aby imitowała ruch żywego stworzenia. Będziemy mieli przy okazję możliwość obserwowania kociej zabawy – namierzenia obiektu, przymierzenia do skoku oraz samego ataku. Warto oczywiście dawać kotu wygrać.

Zabawa z kotem powinna być codzienna, aby móc zaspokoić jego potrzeby ruchu oraz towarzystwa i kontaktu z człowiekiem. Jeśli kot jest oporny na zabawki, możemy wybierać takie, które są nietypowe i będą spotykać się z zainteresowaniem albo zdecydować się np. na myszki wypchane kocimiętką, dodatkowo zachęcającą kota do kontaktu. Ważne jest, aby z zabawy zrobić rytuał – to uczyni naszego kota szczęśliwym i zdrowym.

Dodaj komentarz