Jak prawidłowo dbać o swojego kota?

Wszystkie koty mają potrzebę dobrego kontaktu z człowiekiem. Nie ma tu znaczenia czy nasz kot spędza dużo czasu samodzielnie poza domem czy przebywa cały czas w mieszkaniu. Kota trzeba nie tylko nakarmić, ale również przytulić i się z nim pobawić. Oczywiście każdy kot w zależności od charakteru i rasy może mieć trochę inne wymagania.

Niektóre zwierzęta nie lubią, gdy są głaskane lub nie wykazują dużej ochoty do zabawy. W takim wypadku należy to uszanować. Wiele osób przy wyborze kota kieruje się tylko i wyłącznie jego wyglądem, co jest błędem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy się przede wszystkim zapoznać z opisem danej rasy oraz sprecyzować swoje wymagania, aby uniknąć rozczarowania.

Pielęgnacja kota

Poszczególne rasy kotów różnią się od siebie. Różnice nie dotyczą jedynie ich charakteru, ale również sposobu właściwej pielęgnacji. Decydując się na posiadanie zwierzęcia trzeba zdawać siebie sprawę, że wymaga on opieki. Pielęgnacja kota składa się między innymi z:

  • czesania,
  • czyszczenia nosa,
  • czyszczenia okolic oczu,
  • czyszczenia uszu,
  • higieny jamy ustnej,
  • kąpania,
  • przycinanie pazurów,
  • strzyżenia.

Niektóre rasy kotów są mniej, a niektóre bardziej wymagające w tej kwestii. Ponadto niektóre gatunki kotów mogą wymagać dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Osoby, które od niedawna są właścicielami kotów, mogą mieć problem z oceną jakie zabiegi i jak często należy wykonywać w przypadku ich zwierzęcia. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub udać się do zakładu specjalizującego się w pielęgnacji kotów.

Karma dla kotów

W przypadku kotów jedną z podstawowych kwestii jest odpowiedni dobór pokarmu. Zwierzęta te jedzą kilka razy w ciągu doby, nawet w nocy. Karma dla kota powinna odpowiadać na potrzeby zwierzęcia. W tym celu musi ona zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Sprawdzonym sposobem, wykorzystywanym przez większość profesjonalnych hodowców jest wybór dobrej jakości gotowej karmy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie a co najważniejsze zdrowe dla zwierząt.

Samodzielne przygotowywanie karmy wymaga odpowiedniej wiedzy oraz czasu. Gotowe karmy są pakowane w sposób próżniowy, dzięki czemu przez długi czas zachowują świeżość. W przypadku kotów jest to bardzo ważne, ponieważ są one bardzo wybredne, jeśli chodzi o jedzenie. Pokarm musi być świeży i podany w czystej misce, w przeciwnym wypadku kot może nie zjeść podanego posiłku. Kot musi mieć również zapewniony stały dostęp do świeżej wody.

Dodaj komentarz