Jak utrzymać kota w dobrej kondycji i zdrowiu? Doradzamy!
Obecnie większość kotów domowych żyje w nadzwyczajnym dobrobycie. Mają stały dostęp do miski z pożywieniem, moc zabawek, wygodne posłanie i mnóstwo kryjówek, w których mogą się schować i drzemać przez większość dnia. Ale czy tak powinno wyglądać codzienne życie kota? Nadwaga i otyłość u kotów, szczególnie tych niewychodzących, nie bierze się z powietrza… Jak zatem utrzymać kota w dobrej kondycji i zdrowiu do późnej starości? Poznaj nasze rady!
Po pierwsze: świadomość!
To zrozumiałe, że chcesz zapewnić swojemu podopiecznemu wszystko, co najlepsze. Tu jednak powstaje zasadnicze pytanie – co to znaczy „najlepsze”? Kot z natury jest niekwestionowanym łowcą, zwierzęciem aktywnym i ciekawym świata. Żyjąc na wolności, na głęboki sen poświęca stosunkowo niewiele czasu, bo przeznacza go przede wszystkim na polowanie. Decydując się na opiekę nad kotem, musisz mieć pełną świadomość jego naturalnych potrzeb.
Zabawa to podstawa!
Zabawa jest niezwykle ważnym elementem codzienności każdego kota – dotyczy to zarówno kociaka, jak i kociego seniora. Regularna aktywność fizyczna pozwala kotu zachować doskonałą kondycję i zdrowie. W różnych formach zabawy kryją się pierwotne zachowania łowieckie, które kot musi realizować, gdyż są one „zapisane” w jego genach. Niemożność ich zaspokojenia prowadzi do chorób i zaburzeń na tle psychicznym.
Zastanawiasz się, dlaczego kot nie jest zainteresowany swoimi zabawkami? Zabawka, która po prostu leży, rzeczywiście może nie być dla kota zbyt atrakcyjna. Staje się taką wówczas, gdy „ożywa” w rękach opiekuna i stanowi wyzwanie.
Zastanawiasz się, dlaczego kot nie jest zainteresowany zabawą z Tobą? Jak zostało nadmienione, w zabawie występują elementy zachowań łowieckich. Jak wygląda łańcuch łowiecki kota? Kot najpierw namierza ofiarę, później wpatruje się w nią, podkrada się do niej, następnie ściga ją, łapie, zabija, przenosi w bezpieczne miejsce i zjada. Realizowanie owych elementów krok po kroku jest szczególnie ważne w przypadku kotów niewychodzących, które nie mogą realnie polować. Jeśli notorycznie przerywasz zachowanie i nie pozwalasz kotu zakończyć „polowania” sukcesem (np. zabierasz zabawkę, gdy już złapie ją w pyszczek), jego frustracja będzie narastać. Ciągłe niepowodzenia zniechęcą go do podejmowania kolejnych prób.
Po aktywnej zabawie, po szalonym pościgu daj kotu chwilę, aby mógł się nacieszyć zdobyczą. Kiedy już upoluje ofiarę, podrzuć mu smaczny kąsek – skoro upolował, powinien coś zjeść! Zabawa nie musi być długa. Ważne, aby była regularna. Postaraj się poświęcać na nią choćby kilka minut każdego dnia.
Kot również jest tym, co je…
Dieta jest niezmiernie ważnym elementem, który w znacznym stopniu wpływa na zdrowie i samopoczucie. Zapewnij zatem swojemu kotu zbilansowaną dietę, która każdego dnia będzie zaopatrywać jego organizm we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Sięgnij po wysokiej jakości karmy, jak np. karmy SPECIFIC™, wolne od sztucznych barwników i dodatków smakowych, bogate w witaminy, minerały i dobroczynny kwas tłuszczowy omega-3.
Pamiętaj o tym, aby dobrać karmę odpowiednio do wieku kota, jego stanu zdrowia i indywidualnych wymagań, np. koty kastrowane lub/i niewychodzące potrzebują karmy o niższej wartości energetycznej niż koty niekastrowane, czy bardzo aktywne, spędzające większość dnia poza domem. W przypadku pytań i wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą.