Jak wybrać kuwetę dla kota?

Decydując się na przyjęcie pod swój dach kota, należy pamiętać o zakupie dla niego kilku niezbędnych akcesoriów. Jednym z nich, w moim odczuciu najważniejszym, jest kuweta. Nie każdy kot wychodzi z domu załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz. Niektóre nawet pozostają stale w mieszkaniu. Niezależnie jednak od tego, czy nasz futrzak jest kotem wychodzącym, czy też nie, kuweta będzie mu potrzebna.

Koty to zwierzęta, które z reguły bardzo szybko opanowują trening czystości. Wystarczy wskazać im w domu kuwetę ze żwirkiem, by w mig pojęły, do czego ona służy. Ta naturalna umiejętność wynika z ich wrodzonego instynktu, który każe im zakopywać odchody. Z jednej strony właściciel powinien być zadowolony, że jego kociak to „czyścioch”, z drugiej zakopywanie odchodów żwirkiem może oznaczać, że ten będzie rozsypywany wokół pojemnika.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kuwety, by kot chętnie z niej korzystał, a mieszkanie pozostało czyste?

Kuweta otwarta czy zamknięta

Właściciele kotów i ich pupile mają do wyboru dwa rodzaje kuwet: otwartą i zamkniętą. To najczęściej spotykany podział. Czym różnią się oba rodzaje – nie trudno się domyślić. Kuwety otwarte mają najczęściej formę prostokątnej lub kwadratowej miski. Kuwety zamknięte z kolei to budki ze ściankami i zadaszeniem, które dają futrzakowi znacznie więcej intymności. Jak wyglądają jedne i drugie, można zobaczyć na stronie artykuły dla kota od SklepZoologic.pl.

Kuwety otwarte różnią się pod względem wielkości i kształtu. Dużym udogodnieniem zaproponowanym przez producentów są kuwety z nieco wyższymi ściankami (niekiedy mogą dochodzić nawet do 20 cm wysokości), co zapobiega rozsypywaniu żwirku podczas zasypywania odchodów przez pupila. Podobną funkcję pełnią zaokrąglone do wnętrza kuwety brzegi ścianek.

Kuwety zamknięte są chętnie wybierane przez wielu miłośników kotów z tej prostej przyczyny, że dzięki nim zawartość kuwet pozostaje niewidoczna zarówno dla domowników, jak i odwiedzających mieszkanie gości. Kuwety zamknięte mogą być całkowicie zabudowane lub półotwarte. W tym przypadku zwierzę dostaje się do środka za pomocą zamontowanych w ściance lub dachu drzwiczek. Zaletą takich kuwet jest także to, że żwirek nie wysypuje się na zewnątrz. Nie każdy futrzak chce jednak korzystać z zamkniętej kuwety.

Gdzie ustawiać kuwetę?

Osobnym tematem jest tutaj ustawienie kuwety. Nie można lokalizować jej zbyt blisko miski z jedzeniem oraz legowiska. Koty mają zwyczaj dzielenia swojego terytorium na strefy. Strefa spania, jedzenia, załatwiania potrzeb fizjologicznych oraz strefa zabaw powinny być od siebie oddalone. Jeśli zdarzy się, że kuweta znajdzie się zbyt blisko miski z jedzeniem, pupil może odmówić korzystania z niej i załatwiać swoje potrzeby w innej części domu.

Do podobnej sytuacji może dojść, jeśli właściciel zaopatrzy kota w zbyt małą i niewygodną dla niego kuwetę. Warto zatem zadbać o to, by miała odpowiednią wielkość i od razu ustawić ją z dala od innych stref, najlepiej w łazience lub przedpokoju. Koty lubią bowiem załatwiać swoje potrzeby w spokojnych i rzadko uczęszczanych przez innych domowników miejscach.

Co może się jeszcze przydać?

Na rynku dostępne są dodatkowe akcesoria, w które można zaopatrzyć swojego pupila. Niektóre z tych rozwiązań są bardzo wygodne dla właścicieli kotów. Jako przykład można wymienić łopatkę do czyszczenia kuwet czy stosowane zwykle w otwartych kuwetach neutralizatory brzydkich zapachów. Oprócz nich spotkamy się z wycieraczkami, które układa się przy kuwetach oraz odświeżaczami, które przedłużają czystość żwirku.

Jak widać kuweta to bardzo ważny element kociej wyprawki. Bez niej trzymanie pupila w domu nie byłoby możliwe. Dodatkowe akcesoria stanowią natomiast udogodnienie, które pozwala łatwo wymienić żwirek oraz ogranicza zabrudzenie mieszkania.

2 komentarze

Dodaj komentarz