Jak wybrać wysokiej jakości karmę dla kota?
Wbrew pozorom wybór odpowiedniej karmy dla kota nie należy do najłatwiejszych zadań. Osoby, które nie mają zbyt dużej wiedzy w kwestii żywienia kotów, często decydują się na zakup popularnych karm znajdujących się między innymi w marketach, narażając czworonogi na poważne choroby wynikające z braku odpowiednich składników odżywczych i bardzo wysokiej ilości węglowodanów. Z tego też powodu zakup karmy wyróżniającej się wysoką jakością minimalizuje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że karma o bardzo dobrym składzie często okazuje się tańsza niż produkty, które znajdziemy w popularnych sklepach.
Czym powinna wyróżniać się godna uwagi karma dla kota?
Wybierając karmę dla kota, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skład. Najlepszy skład to taki, w którym znajduje się jak najwięcej mięsa mięśniowego i nieco podrobów. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że mięso mięśniowe i podroby to nie to samo, co mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. W tym drugim przypadku możemy spotkać się najczęściej z zawartością kilku procent mięsa oraz z takimi produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego, jak ogony, uszy, pazury czy języki, które nie nadają się do spożycia przez kota. Ponadto dobrym rozwiązaniem będzie unikanie karm, które mają w składzie zboża, mączkę kukurydzianą czy inne sztuczne zagęstniki.
Oprócz tego nie bez znaczenia okazuje się konsystencja karmy. Jako że koty jako zwierzęta pochodzące z pustyni pobierają wodę przede wszystkim ze swojej ofiary, suche karmy dla kotów wymagają obliczenia dziennego zapotrzebowania na wodę i regularnego uzupełniania płynów. Ponadto popularne chrupki nie sprawdzą się przy kotach, które zmagają się z chorobami nerek, pęcherza czy z różnego rodzaju dolegliwościami układu pokarmowego. Wówczas warto zdecydować się na karmy mokre, które są lekkostrawne i zapobiegają odwodnieniu. Najlepsza mokra karma dla kota to między innymi takie marki jak Gussto, Moonlight, catz finefood, Mjamjam, GranataPet, Wild Freedom, Dolina Noteci czy Animonda Carny.
Jaką karmę wybrać dla kotów nerkowych lub uczulonych na któreś białko?
W przypadku kotów, które zmagają się z problemami z nerkami lub pęcherzem, dobrym wyborem będzie karma mokra o niskiej zawartości fosforu. Ponadto warto wówczas obliczyć dzienne zapotrzebowanie kota na wodę i uzupełniać jej ewentualne braki, dolewając określoną ilość do karmy. Dzięki temu pozytywnie wpłyniemy na pracę nerek i jednocześnie sprawimy, że mocz nie będzie zbyt gęsty – w gęstym moczu najczęściej powstają struwity oraz kryształy.
Specjalnie dobranej karmy wymagają również koty, które są uczulone na określone białko. Tego typu alergia pokarmowa może objawiać się wysypkami lub objawami z przewodu pokarmowego, na przykład biegunką. Alergii pokarmowej towarzyszy również nieprzyjemny zapach kału, niezależnie od tego, na jaki żwir dla kota się zdecydujemy. Wówczas warto wprowadzić dietę monobiałkową, czyli podawać kotu przez 6-8 tygodni mokrą karmę z jednym rodzajem białka, najlepiej takim, którego nigdy wcześniej nie jadł i obserwować, czy objawy się pogorszą, czy znikną. Powinniśmy wypróbować wszystkie dostępne białka, żeby wiedzieć, które szkodzą pupilowi.