Jaką kuwetę zakupić dla kota?

Jeśli chcesz mieć w domu kota musisz wiedzieć jak nauczyć go czystości. Poniżej postaram się podpowiedzieć jaką kuwetę najlepiej kupić dla młodego kociaka. Podpowiem też jaki żwirek wybrać w sklepie zoologicznym.

Każdy, kto miał styczność z kotami wie, że są to bardzo mądre i czyste zwierzęta. Przyuczenie ich do korzystania z kuwety nie stanowi zazwyczaj większego problemu dla właściciela. Naukę należy rozpocząć zaraz po przyniesieniu kota do domu. Początki mogą być trudne lecz wraz upływem czasu zwierzę zacznie nabierać prawidłowych przyzwyczajeń.

Jaka kuweta na początek?

W przypadku małych kotów należy zadbać by kuweta miała odpowiedni rozmiar. Mały kotek ma problem z dostaniem się do kuwety dla dorosłego kota. To, że nie może z niej skorzystać, skutecznie zniechęca go ponownych prób. Źle dobrana kuweta dla kota to jeszcze niestety wciąż dość powszechny błąd.

Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć wykonanej specjalnie dla małych kociąt kuwety, można ją zastąpić małą miską ze żwirkiem. Obecnie jednak bez problemu można kupić w internetowych sklepach zoologicznych kuwety dla gryzoni lub innych niewielkich zwierząt, które doskonale sprawdzają się w przypadku małych kotów.

Jak nauczyć kota czystości?

Kuweta w mieszkaniu powinna stać w takim miejscu by nam nie przeszkadzała jednak musi być też łatwo dostępna dla zwierzęcia. Najlepiej ją ustawić w pobliżu pojemników z wodą i pokarmem. Jeśli to możliwe warto zadbać by kuweta nie stała na widoku, kot również zasługuje na odrobinę prywatności. Wydaje się, że jednym z lepszych miejsc jest łazienka.

Na początku należy uważnie obserwować zachowanie kota, gdy tylko zauważymy, że jest niespokojny i próbuje usiąść należy szybko zanieść go do kuwety. Po krótkim czasie zwierzę powinno zrozumieć, do czego jest ona przeznaczona.

Jaki wybrać żwirek do kuwety?

Wśród właścicieli kotów dużą popularnością cieszą się żwirki zapachowe. Ich główną zaletą jest to, że niwelują nieprzyjemny zapach kocich odchodów. Niestety koty w większości nie lubią tego rodzaju żwirku. Zdarza się, że unikają kuwety z takim wkładem. Doświadczeni hodowcy zazwyczaj wybierają zwykły bezzapachowy i zbrylający się żwirek.

Koty są zwierzętami lubiącymi czystość, dlatego unikają z zasady brudnych kuwet. Żwirek powinien być wymieniany przynajmniej raz dziennie. Aby uniknąć roznoszenia żwirku po podłodze warto podłożyć pod kuwetę dywanik, na którym zatrzymają się zanieczyszczenia.

Dodaj komentarz