Jaki drapak wybrać dla Maine Coona?

Wybór odpowiedniego drapaka dla Maine Coona to kwestia niezmiernie ważna, od której zależeć będzie nie tylko komfort naszego pupila, lecz także jego bezpieczeństwo. Szeroki wybór produktów dostępnych na rynku z pewnością nie ułatwia nam zadania i wybór tego jedynego gadżetu, który sprezentujemy kotu, może okazać się niełatwy. Jaki drapak dla Maine Coona wybrać? Aby podjąć właściwą decyzję, konieczne jest zrozumienie potrzeb naszego czworonoga i wybranie takiego produktu, który wyjdzie im naprzeciw.

Co czego służy drapak dla kota?

Jak sama nazwa wskazuje, drapak dla kota jest gadżetem, który ma umożliwić pupilowi swobodne ostrzenie oraz ścieranie pazurów. Jeśli chcemy uniknąć sytuacji, w których nasz kot zacznie drapać upatrzony przez siebie mebel lub sprzęt, powinniśmy koniecznie zaopatrzyć się w drapak. Warto mieć świadomość tego, że drapanie jest nieodłącznie wpisane w kocią naturę i nasz pupil będzie drapać bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie.

Dlaczego kot drapie?

Drapanie pełni kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim służy kotu do zaznaczenia swojego terytorium. Nie wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, że kot, drapiąc, pozostawia na przedmiocie nie tylko ślady wizualne, lecz także zapachowe – wszystko za sprawą gruczołów zapachowych zlokalizowanych na kocich łapach. Czynność ta pozwala więc kotu oznaczyć przestrzeń, którą uważa za swoją i czuje się na jej terenie bezpiecznie.

Dodatkowo, podczas drapania, kot ostrzy sobie pazury i dba o ich higienę, pozbywając się złuszczonych warstw naskórka. Regularne wykonywanie tej czynności wpływa także korzystnie na rozciąganie mięśni, rozładowywanie napięcia i redukowanie ewentualnego stresu.

Jaki drapak dla Maine Coona wybrać?

Wybierając drapak dla Maine Coona, powinniśmy skupić się na kilku istotnych parametrach. Na początek weźmy pod uwagę stosunkowo dużą wielkość oraz masę kota, jakiemu takie akcesorium ma służyć. Rozmiar drapaka musi być dostosowany do gabarytów zwierzęcia – nie zapominajmy w końcu, że gadżet nie służy jedynie do drapania, a również do wyciągania się i zabawy. W praktyce oznacza to, że wysokość drapaka nie może być mniejsza niż maksymalny rozstaw łap naszego czworonoga. W przypadku Maine Coona zaleca się, aby wynosiła ona przynajmniej 100 cm.

Jakie parametry dodatkowe będą równie istotne podczas wyboru drapaka dla naszego kota rasy Maine Coona?

  • Stabilność konstrukcji: drapak dla dużego kota powinien być odpowiednio ciężki oraz dobrze wyważony – stabilna konstrukcja zagwarantuje naszemu kotu bezpieczeństwo podczas codziennej zabawy. Środek ciężkości powinien być zlokalizowany blisko podłoża, co uniemożliwi konstrukcji przewrócenie się w czasie, gdy kot będzie z niego korzystał. Zwróćmy uwagę na to, czy podstawa jest odpowiednio szeroka i pewnie sto na ziemi – szczególne znacznie ma to w przypadku, gdy decydujemy się na drapak stojący. Na rynku znajdziemy również drapaki mocowane do ścian lub sufitu – jeśli możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie, to warto z niego skorzystać.
  • Materiał oraz jakość wykonania: drapak dla Maine Coona powinien być wykonany z odpowiednio twardego i wytrzymałego materiału. Zwykle akcesoria tego rodzaju zrobione są z sznurka sizalowego, który powstaje z włókien agawy. Materiał ten umożliwia kotu łatwe wbicie pazurów, a następnie bezproblemowe wyciągnięcie. Przeglądając dostępne na rynku drapaki, zwróćmy uwagę na to, aby wybrany przez nas był ciasno owinięty sznurkiem.

Co zrobić, aby przekonać kota do drapaka?

Nie zapominajmy, że istotną kwestią jest nie tylko wybór odpowiedniego drapaka dla Maine Coona, lecz także przyzwyczajenie naszego pupila do korzystania z nowego gadżetu. W jaki sposób przyzwyczaić kota do drapaka? Przede wszystkim stawiając go w odpowiednim miejscu, które będzie dla zwierzęcia atrakcyjne. Wybierzmy pomieszczenie, w którym kot lubi spędzać czas i w którym drapak przyciągnie jego uwagę. Aby dodatkowo zachęcić pupila do korzystania z drapaka, możemy zorganizować wspólną zabawę, np. z wędką, ulubioną myszką lub piłeczką. Jeśli nasz kot w dalszym ciągu nie będzie jednak przejawiał zainteresowania nowym nabytkiem, pokropmy delikatnie drapak kocimiętką, którą z łatwością znajdziemy w sklepach zoologicznych lub internecie.

Więcej informacji, jak zrobić drapak dla kota, znajdziesz na stronie wamiz.pl

Dodaj komentarz