Maine Coon – kot, który żadnej wody się nie lęka

Maine Coon uważane są za jedne z największych kotów domowych. Rasa ta uznana została też za najstarszą na obszarze Ameryki Północnej. Ten, kto przyjmie pod swój dach Maine Coona zyskuje prawdziwego przyjaciela o wyjątkowych upodobaniach i iście psim charakterze. Co takiego wyróżnia te koty na tle innych ras oraz zwyczajnych dachowców? Czy Maine Coon to kot dla każdego i jak sprawić, by wiódł szczęśliwe kocie życie?

Czy to kot czy to pies?

Właściciele tych pięknych futrzastych istot, są zgodni co do jednego: to niezwykłe koty. Zdaje się to potwierdzać ich wyjątkowy charakter. W przeciwieństwie do innych ras, Maine Coon są bardzo towarzyskie. Wręcz przepadają za obecnością człowieka. Potrafią czekać pod drzwiami i cieszyć się na widok powracającego właściciela. Kochają zabawy ze swoim właścicielem. Są łagodne i wyjątkowo szybko adaptują się do stylu życia „swoich ludzi”. Lubią też uczestniczyć w ludzkich zajęciach, a od psów różni je jedynie nieumiejętność aportowania patyków i szczekania.

Kocham wodę!

To nie żart. Chociaż liczne artykuły o kotach, podkreślają, że zwierzęta te – delikatnie mówiąc – nie przepadają  za wodą, to w przypadku rasy Maine Coon sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Otóż, śmiało można powiedzieć, że woda to ich żywioł. Maine Coon uwielbiają wszelkie wodne zabawy. Z upodobaniem maczają też opuszki łapek w misce z wodą, czym doprowadzają do rozpaczy swoich właścicieli, którzy muszą nieustannie wycierać pomoczoną podłogę. Niestety natury nie da się zmienić, ani przechytrzyć, a kocie zamiłowanie do „sportów wodnych”, to pozostałość po ich przodkach, którzy byli zmuszeni do polowania na ryby, aby utrzymać się przy życiu.

Zadbaj o moją sierść i uszy!

Charakterystyczną cechą i jednocześnie największą dumą tej rasy, jej gęsta, pełna blasku sierść. Aby jednak utrzymać ją w takim stanie, należy umiejętnie się nią zajmować. Najważniejsze jest regularne szczotkowanie i wyczesywanie. Najlepiej zapoznać kota z tą czynnością już od najmłodszych jego lat. Dzięki temu, szybko przywyknie do tych zabiegów, traktując je jako kolejną okazję do bliskiego kontaktu ze „swoim człowiekiem”. Niezbędnym zabiegiem jest też pudrowanie sierści w celu utrzymania jej blasku. Robi się to jednak raz na kilka miesięcy. W pielęgnacji tej rasy kotów, bardzo ważna jest też pielęgnacja uszu. Należy je regularnie sprawdzać i co jakiś czas czyścić.

Sprawdź, na co mogę zachorować

Najczęstsze pytanie, jakie zadają właściciele Maine Coonów na forum o kotach, dotyczy ich schorzeń.  Niestety koty te należą do dość chorowitych. Najpopularniejsze problemy zdrowotne, to: przerost komory serca, choroby przyzębia oraz schorzenia nerek. Dlatego bardzo ważna jest umiejętna profilaktyka, która obejmuje głównie systematyczne badania i kontrole lekarskie.  Właścicieli powinna zaniepokoić każda, nawet najmniejsze odstępstwo od normalnego zachowania ich pupila. Zignorowanie pierwszych objawów którejś z chorób, może doprowadzić do jej szybkiego rozwoju, a wtedy na ratunek może być za późno. Chociaż są one bardzo zwinne i uwielbiają wszelkie ruchowe zabawy, często zapadają na schorzenia stawów.

Reasumując, trudno o bardziej oryginalną rasę kota niż Maine coon. Być może właśnie ta odmienność oraz bardzo przyjacielski charakter, sprawiają, że ostatnimi czasy zyskują one bardzo na popularności. Świadczą o tym, chociażby bardzo częste pytania na forum purina kociarze odnośnie tej właśnie rasy. Mimo, iż chętnie przystosowują się do życia z człowiekiem i nie odstępują go na krok, to trzeba zadbać o ich pewne wyjątkowe potrzeby. Otóż, te łagodne olbrzymy nie są stworzone do życia w zamknięciu, a więc nie nadają się do bloków ani mieszkań.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł odwiedź stronę www.kociarze.pl. Znajdziesz na niej ciekawe artykuły, zdjęcia i filmiki poświęcone zarówno kotom rasowym jak i tzw. dachowcom. W witrynie funkcjonuje także forum użytkowników, na którym uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące naszych ulubionych pupili.

3 komentarze

Dodaj komentarz