Spacer z kotem

Posiadacze kotów niejednokrotnie pewnie zastanawiali się nad wyprowadzeniem swojego pupila na dłuższy spacer na świeżym powietrzu. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić takiego spaceru na przykład po lesie, ponieważ jest to o wiele bardziej kłopotliwe i wymagające zadanie od wyprowadzania psa, jeśli nie posiada się szelek dla kota, które pozwolą na bezpieczne spędzenie czasu poza domem.

Co to jest?

Szelki dla kota działają na takiej samej zasadzie jak obroża, czy szelki dla psa. Ich zadaniem jest utrzymanie pupila w zasięgu wzroku (i ręki), dzięki czemu ryzyko zawieruszenia go w mieście jest mniejsze.

Jaki rodzaj wybrać?

Aby spacer z czworonożnym pupilem był w pełni zadowalający i przyjemny dla dwóch stron należy wybrać model szelek dla kota w pełni dopasowany do kształtu jego tułowia. Nie powinny być one zbyt ciasne, ponieważ przez przypadek można wyrządzić krzywdę zwierzęciu ale również nie mogą być one zbyt luźne, ponieważ kot bez problemu może się z nich uwolnić i uciec. Zapięcie mocujące smycz do szelek dla kota musi znajdować się na części grzbietowej, a nie na szyjce. Aby upewnić się, że rozmiar jest dostosowany odpowiednio, powinno się móc wsunąć dwa palce między szelki a ciało kota. Jeśli jest to pierwszy model należy wybrać taki, który jest bardzo prosty w obsłudze i regulacji. Podczas wyboru szelek dla kota zwróć uwagę na rodzaj mocowań i materiały, z których są one wykonane. Cało kota jest bardzo delikatne, tak więc trzeba uważać na rozłożenie nacisku podczas chodzenia.

Tresura przed spacerowa

Wielu ludzi sprawdziło i nauczenie kota chodzenia na smyczy jest możliwe, wystarczy tylko poświęcić trochę więcej czasu na naukę i przystosowanie do szelek dla kota. Postępowanie małymi krokami, nagradzanie za nawet niewielki postęp jest opłacalne. Koty, jak wszystkie inne zwierzęta reagują i uczą się na zasadzie kar i nagród.

Pierwsze kroki

Aby rozpocząć naukę chodzenia na smyczy należy przyzwyczaić go do przedmiotu. Szelki dla kota należy położyć w pobliżu miejsca jedzenia lub spania, aby zaczęły być kojarzone z przyjemną czynnością. Muszą być one obwąchanie i zaakceptowane przez naszego pupila przed podejmowaniem prób zakładania ich na ciało. Kiedy kot zacznie interesować się szelkami dla kota można zaoferować mu smakołyk, a następnie położyć je na jego ciele. W ten właśnie sposób zacznie się on przyzwyczajać do nowego dotyku. Wszystkie czynności związane z oswajaniem z szelkami dla kota powinny odbywać się powoli i bezstresowo. Należy chwalić zwierzę za każdy, nawet najmniejszy postęp. Ponadto powinno się pozwolić mu na początkowe chodzenie tylko w szelkach dla kota bez przymocowanej smyczy.

Jak długo trenować przed wyjściem z domu?

Okres adaptacji zależy od zwierzęcia. Niektóre dostosowują się do nowej sytuacji w kilka dni, inne potrzebują kilkunastu dni. Należy bacznie obserwować zachowanie pupila. Musi on być spokojny, zrelaksowany i oswojony z szelkami dla kota, przed nawet najkrótszym spacerem przed dom.

Dodaj komentarz