Żywienie kotów rasowych

Każdy opiekun pragnie swojemu kotu dać takie pożywienie, które będzie idealnie zaspokajało jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Niekiedy może to być jednak nieco trudne, szczególnie jeśli posiadamy kota rasowego, którego trzeba żywić adekwatnie do jego temperamentu, wielkości oraz cech fizycznych. Czy więc karmy dla kotów rasowych powinny być dobierane według innych kryteriów?

Koty są mniej zróżnicowane pod względem fizyczności aniżeli psy, dlatego też łatwiej jest dobrać dla nich odpowiednie żywienie. Pewne podstawy obowiązują w przypadku każdego kota, jednakże posiadanie rasowego podopiecznego pozwala lepiej sprecyzować, czym powinna cechować się karma. Przyjrzyjmy się więc żywieniu kotów.

Podstawy żywienia kotów

kot-rasy-norweskiejNa początek warto zadać sobie pytanie, czym powinna cechować się dobrze dopasowana karma dla jakiegokolwiek kota. Kot to bezwzględny mięsożerca, co oznacza, że w jego żywieniu powinny dominować składniki pochodzenia zwierzęcego – najlepiej mięso. Z tego powodu, choć karma powinna być wysokobiałkowa, to dobrze jest zwrócić uwagę na pochodzenie tego białka; czasem lepiej jest wybrać taki pokarm, w którym białka jest mniej, ale jest ono pochodzenia zwierzęcego niż ten, w którym białka jest bardzo dużo, ale ma ono pochodzenie roślinne. Wynika to również z faktu, że koty znacznie gorzej przyswajają składniki roślinne.

W karmie dla kotów węglowodany powinny być na jak najniższym poziomie, na pewno poniżej 9-10% – w innym przypadku odpowiedzialne są za otyłość kotów, które nie pozyskują energii z tego składnika, tylko z tłuszczu. Z tego powodu to tłuszcz powinien utrzymywać się na poziomie powyżej 20%.

Należy zwrócić również uwagę, aby karmy były dostosowane konkretnie dla kotów. Żywienie kota karmą dla psa może spowodować poważne problemy zdrowotne, głównie z uwagi na to, że tylko pożywienie kocie ma w sobie odpowiednią dawkę tauryny, nieobecnej w karmach dla innych gatunków zwierząt domowych.

Wybrane rasy kotów i ich żywienie

Choć koty nie różnią się pod względem trawienia czy budowy ciała, to jednak każda rasa wygląda i zachowuje się inaczej. To sprawia, że karmy powinny być dostosowane do żywienia przedstawicieli konkretnych ras. Najwygodniejsze w żywieniu kotów domowych dla osób nie mających zbyt wiele wiedzy czy czasu, będą specjalistyczne karmy bytowe dla kotów rasowych, np. marki Royal Canin.

Sprawdźmy, na co należy zwrócić uwagę przy żywieniu popularniejszych ras kotów:

  • koty perskie – ta rasa wyróżnia się długą, piękną sierścią, która jednak zalega potem w przewodzie pokarmowym na skutek kociego wylizywania się – warto więc, aby karma była uzupełniona o włókna surowe, ułatwiające usuwanie kul włosowych;
  • koty brytyjskie – do niezbyt żywego temperamentu doskonale pasuje karma o zmniejszonej kaloryczności;
  • koty rasy maine coon – ta rasa, z uwagi na swoją znaczną wagę i wielkość, potrzebuje dodatkowego udziału glukozaminy i chondroityny, wspierających zdrowie stawów;
  • koty egzotyczne – ta podobna do persów rasa słynie ze spłaszczonego pyszczka, który utrudnia pobieranie pokarmu; ważne więc, aby krokiety miały wydatne kształty, ułatwiające kotu jedzenie.

Dobranie odpowiedniego sposobu żywienia do rasy kota znacznie może ułatwić utrzymanie go w dobrej kondycji i zdrowiu. Warto o to zadbać, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się chorób i dolegliwości typowych dla konkretnych ras.

One Response

Dodaj komentarz