Czego nie wolno dawać kotu do jedzenia?

Wciąż jeszcze wielu kocich opiekunów nie zdaje sobie sprawy z tego, że pokarmy na co dzień spożywane przez ludzi mogą być dla mruczków bardzo szkodliwe. Nie oznacza to oczywiście, że w codziennej diecie nie ma składników, które będą wartościowe dla kota – przykładem są, chociażby mięso oraz surowe ryby. Niemniej jednak istnieje spora grupa produktów, które pod żadnym pozorem nie mogą znaleźć się w kociej miseczce.

Wieprzowina

Zawsze zastanawiało Cię, dlaczego w ofercie tak dobrych sklepów zoologicznych jak https://www.naszezoo.pl nie ma kocich karm o smaku wieprzowiny? Powód jest prosty – ten rodzaj mięsa jest niewskazany dla mruczków, dlatego nigdy nie podawaj go ukochanemu pupilowi. Dlaczego? To bardzo tłuste mięso – jego pojawienie się w kocim menu może spowodować skomplikowane problemy gastryczne oraz doprowadzić do wzdęć i biegunek. Co więcej, mięso wieprzowe, zwłaszcza to w surowej formie, może być naszpikowana wirionami choroby Aujeszkyego, która może spowodować zachwianie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a nawet niedowładem kończyn.

Czekolada

Pod żadnym pozorem nie wolno nią karmić kotów. Wystarczy odrobina, by doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu pupila. Wszystko z powodu teobrominy, składnika, który jest wyjątkowo toksyczny nie tylko dla kotów, ale także dla psów, koni i królików. Zatrucie nim może być nawet śmiertelne. Do klasycznych jego objawów należą m.in. wymioty, biegunka, arytmia serca, krwotok wewnętrzny oraz wzmożone oddawanie moczu. Oprócz czekolady toksyczna jest także kofeina, którą zatrucie mają bardzo podobny przebieg, jak w przypadku teobrominy.

Szczypior i cebula

Bez względu na to czy podawane na surowo, czy w wersji podsmażonej i ugotowanej – wszystkie części cebuli są toksyczne dla kota. Zjedzenie doprowadza do wytrącenia się w kocim organizmie tzw. dwusiarczków, które niszczą hemoglobinę i czerwone krwinki. Zatrucie może doprowadzić do uszkodzenia nerek, żółtaczki oraz przewlekłej biegunki, wymiotów i anemii. Lubisz świeży szczypior i hodujesz go na parapecie w kuchni? Uważaj! Już nawet 10 g rośliny cebulowatej może poważnie zaszkodzić mruczkowi. Podobne działanie ma na te zwierzaki także czosnek, dlatego ważne, żeby nie trzymać tych warzyw na wierzchu, by nie kusiły małego psotnika.

2 komentarze

Dodaj komentarz