Jak sprawić, by nasz kot był szczęśliwy?
Nie od dziś wiadomo, że koty są zwierzętami o wysokich standardach. W odróżnieniu od innych gatunków kot zna podstawy higieny osobistej i potrafi spędzić większość dnia na wylizywaniu swojego futerka. Mimo, iż uważa się, że kot jest samotnikiem i stroni od zabaw, nie jest to prawdą. Potrzebuje on więcej uwagi niż mogłoby nam się wydawać. Kot nie zje też byle czego, gdyż ma swoje gusta, co może sprawiać niemały kłopot dla właściciela wybrednego czworonoga. Nie inaczej jest w przypadku wyboru żwirku, kuwety czy też drapaka.
Czy widzisz pewne podobieństwo między kotem a człowiekiem? Większość tych aspektów to nasze wymagania co do godnego życia. Dlatego więc kot jest istotą dosyć wyjątkową, najbliższą człowiekowi. Jako właściciele tych cudnych stworzeń powinniśmy zapewnić im dogodne warunki do współżycia z nami. A pierwszym, właściwie najważniejszym aspektem odnośnie wygodnego życia to właściwa dieta.
Gdy kot nie chce jeść tego co mu podstawią…
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój kot jest taki wybredny? “To złośliwość” – takim stereotypem kieruje się większość osób. Jednak niewielu z nich zastanawia się nad przyczyną tych grymaśnych zachowań ich futrzaków. Najczęściej podłoże leży w jakości karmy. Przy karmieniu kota problem najczęściej tkwi w tym, że nie wszyscy wiedzą, jak dobrać odpowiednią karmę, która zaspokoi wszystkie wymogi energetyczne naszego kota. Szczególną uwagę należy zwracać na skład karmy i analizować bilans składników w niej zawartych. Podstawowym budulcem, którego potrzebuje kot jest biało zwierzęce, lecz na tym nie koniec. Kot powinien przyjmować odpowiednie ilości węglowodanów, witamin i tłuszczów nienasyconych, które koordynują jego prawidłowy rozwój. Przykładem dobrze zbilansowanego pożywienia jest karma dla kota firmy Purina, która zapewni kotu nie tylko zdrowie, ale i apetyt.
Czysty kot to szczęśliwy kot
Podstawowym elementem kociej higieny jest kuweta. Powinna być czyszczona codziennie, a myta 2 razy w miesiącu. Ponadto, jeśli w naszym domu przebywa więcej niż jeden kot każdy powinien mieć własną toaletę. Bardzo ważnym elementem higieny jest czesanie, szczególnie kotów długowłosych. Im częściej będziemy czesać naszego kota tym lepiej, zapobiegnie to splątaniu się sierści oraz powstawaniu kłaczków.
Gdy kot wyprowadza nas z równowagi
Nietrudno jest kotu coś nabroić. Stłuczenie wazonu przez małego drapieżnika, drapanie mebli bądź załatwianie się poza kuwetą to coś, z czym koci właściciel styka się niemal codziennie. Traktuje to oczywiście jako kolejny element kociej “złośliwości”, ale czy rzeczywiście ma rację? Koty mają swój sposób alarmowania o swoim stresie, bólu, strachu i niezadowoleniu. Czy to nie oczywiste, że aby zwrócić na siebie uwagę kot robi rzeczy które nam się nie spodobają? My niestety najczęściej opacznie rozumiemy te zachowania.
Pamiętajmy jednak, że pod żadnym pozorem kota nie można karać, to tylko zwiększy jego stres. Sikanie poza kuwetą może alarmować o poważnych problemach zdrowotnych. Właśnie dlatego nie można lekceważyć “złośliwych” zachowań kota. Zamiast tego spróbujmy go zrozumieć. Kot nie chce jeść? Widocznie karma mu nie smakuje. Nie załatwia się do kuwety? Być może nie odpowiada mu rodzaj kuwety lub żwirku. A może po prostu nie poświęcasz mu wystarczająco dużo czasu? W końcu psoty przychodzą zazwyczaj w wyniku nudy. Wystarczy, że kupisz kotu zabawkę lub wyjdziesz z nim na spacer (o ile jest chętny), a on na pewno doceni twoje starania. W końcu to bardzo ważne, aby zbudować dobre relacje między właścicielem a kotem. To na pewno zapewni poczucie szczęścia obu stronom.