Jak zadbać o zdrowie u kociąt?

Malutkie kotki wymagają szczególnej opieki, gdyż ich organizm nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i wystarczająco silny. Jeśli są pozostawione przy matce, która dobrze się nimi zajmuje, człowiek nie powinien w proces ten szczególnie ingerować. Niemniej warto dyskretnie i na bieżąco obserwować zachowanie kociej mamy, wygląd i zachowanie kociąt. Jak zadbać o małe kociaki? Sprawdź już teraz, by zapewnić im bezpieczeństwo i jak najlepszą możliwość rozwoju!

Kociak w domu – na co zwracać uwagę w kwestii żywienia?

Jak zostało nadmienione, kocie mamy, które świetnie opiekują się swoimi maluchami, wcale nie potrzebują szczególnej ingerencji człowieka. Mimo to warto obserwować kociaki, by w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów móc zareagować jak najszybciej. Im bowiem prędzej zostaną wykryte pewne nieprawidłowości, tym większa jest szansa na pełne wyleczenie kociaka i tym samym na zapewnienie mu zdrowego, długiego życia.

Kotki karmią swoje małe przeciętnie do około 6-7 tygodnia ich życia. Zazwyczaj już około 5 tygodnia maluchy mogą zacząć jeść miękką karmę lub karmę suchą zmiękczoną uprzednio wodą. Bardzo istotne jest, aby była to specjalna karma dla kociąt, jak np. karma SPECIFIC™. Małym kotkom nie należy podawać karmy dla kotów dorosłych. Rzecz nie tylko w wielkości chrupek, z którymi maluch mógłby sobie nie poradzić, ale przede wszystkim w znaczącej różnicy w składzie.

Karma dla kociąt powinna być wysokoenergetyczna, bogata w witaminy, minerały oraz inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju składniki odżywcze. Małe koty rosną bardzo szybko, dlatego karma dla kotów dorosłych nie jest w stanie pokryć ich zapotrzebowania na poszczególne składniki. Ich niedobór z kolei przyczyniać się będzie do rozwoju groźnych dla zdrowia i życia schorzeń.

Mały kotek – jak dbać o jego zdrowie?

Omówione wyżej prawidłowe żywienie kociąt jest kwestią absolutnie podstawową, bo w dużej mierze to właśnie od niego zależy zdrowie, dobre samopoczucie i piękny wygląd kota. Ale nie jest to kwestia jedyna. Opiekując się małym kotem, zwróć uwagę także na inne sprawy. Regularnie przeglądaj go pod kątem ewentualnego wystąpienia pcheł, kleszczy, zmian skórnych. Sprawdzaj stan uszu, oczu, nosa, pyszczka i łap.

Odrobaczaj kota systematycznie – według zaleceń lekarza weterynarii, które zostaną opracowane na podstawie stylu życia, zarówno Twojego, jak i kota. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy kot wychodzi na zewnątrz. Kot wychodzący powinien mieć także zapewnioną ochronę przeciw kleszczom i pchłom. Zadbaj o niezbędne szczepienia. Pierwsze z nich można wykonać już po drugim miesiącu życia. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, skonsultuj się z lekarzem, który szybko udzieli maluchowi pomocy, jeśli rzeczywiście będzie taka konieczność.

Dodaj komentarz