Rośliny bezpieczne dla kota i inne sposoby na bezpieczny dom dla kota

Przed pojawieniem się kota, przyszły właściciel powinien zadbać o przyjazne przyszłemu lokatorowi mieszkanie. Wiąże się to z usunięciem rzeczy szkodliwych dla pupila lub zastosowaniem przyjaznych mu zamienników. Przykładem takiego działania jest rezygnacja z trujących kwiatów ozdobnych i postawienie na rośliny bezpieczne dla kota.

Okno może być groźniejsze niż myślisz!

Kot jako urodzony drapieżnik chętnie wyrusza na polowania. Gorzej, jeśli potencjalna ofiara znajduje się 3 piętra niżej od niego. Ryzyko zaklinowania się kota w uchylonym oknie lub upadku z wysokości można zlikwidować poprzez zastosowanie zabezpieczeń okiennych. Założenie siatki jest metodą, która prostą i nieinwazyjną. Polega ona na przymocowaniu drewnianej ramki z siatką do ramy skrzydła okiennego.

Koci ogródek w mieszkaniu

Jest cała gama roślin, które mogą wywołać zatrucie u kota. Warto pamiętać, które rośliny można bezpiecznie trzymać w domowej hodowli. Przykładowe rośliny bezpieczne dla kota:

 • storczyk falenopsis,
 • zielistka Sternberga,
 • begonia zwyczajna,
 • bazylia,
 • fiołek afrykański.

Sznurki od zasłon to też potencjalny wróg

Dla kotów niezwykle pociągające są wszelkie sznurki, które unosząc się na wietrze aż proszą się o zabawę. Oglądanie futrzaka w trakcie psot to niesamowita przyjemność, jednak należy pamiętać, że kot w chwili nieuwagi może zrobić sobie krzywdę. Aby się przed tym uchronić, wystarczy ustawiając rośliny bezpieczne dla kota, usunąć też przedmioty, w które kot mógłby się zaplątać.

Kot napędzany prądem

Znudzony kot ze wszystkiego może zrobić sobie zabawkę, dlatego na kable warto zastosować osłonki.  Dostępne są również maskownice, które uchronią kable przed zniszczeniem i co najważniejsze, zapewnią bezpieczeństwo kotu. Podobnie można postąpić z kwiatkami, by zrobić z nich rośliny bezpieczne dla kota – choć trzeba przyznać, że rośliny w wysokich osłonkach nie czują się zbyt dobrze.

Smakołyki z pojemnika na śmieci

Odpadki z codziennych posiłków mogą stanowić nie lada pokusę dla futrzaka, tak jak rośliny (bezpieczne dla kota i wszystkie inne). Aby zabezpieczyć go przed zatruciem nieświeżym jedzeniem lub udławieniem kością, warto w domu postawić pojemnik na śmieci zamykany na zatrzask. Dzięki temu kot nie będzie miał dostępu do nieprzeznaczonego dla niego jedzenia.

Koci król sedesów

Gdy w pobliżu nie ma miseczki z wodą, kot w chwili pragnienia może osiągnąć szczyty swojej kreatywności i skorzystać z wody z toalety. Może się to dla niego skończyć zatruciem, zwłaszcza gdy używamy kostek toaletowych. W wyjątkowo drastycznych przypadkach małe kocięta mogą wpaść do muszli, co może skończyć się utonięciem. Trzeba zatem wyrobić sobie nawyk zamykania klapy toalety.

Porządki z kotem

Na sklepowych półkach warto szukać środków czystości z jak najmniejszą ilością szkodliwych substancji. Najlepiej sprawdzają się środki biodegradowalne, które nie będą stanowiły zagrożenia dla wszędobylskiego pupila. Niezwykle ważne jest również przechowywanie środków w miejscu niedostępnym dla kota.

Foliowa peleryna kociego bohatera

Kot z szeleszczącą folią na głowie wywołuje uśmiech na ustach, który może przerodzić się w trwogę, kiedy kot zaplącze się w folię i zacznie dusić! Nic nie zapewni kotu takiego bezpieczeństwa, jak ukrycie przed nim wszelkich folii.

Koci must have

Kot jako pełnoprawny domownik, potrzebuje własnego kąta i akcesoriów. Do tych najważniejszych elementów kociej wyprawki zaliczamy:

 • drapak,
 • żwirek,
 • kuwetę,
 • transporter,
 • posłanie,
 • akcesoria do pielęgnacji,
 • miski na karmę i wodę.

Niezwykle ważne jest również położenie poszczególnych elementów w domu. Przykładowo, kuweta powinna znajdować się w ustronnym dla kota miejscu. Z tego powodu przedpokój, w którym często przebywają ludzie, nie jest najlepszym wyborem.
Z kolei drapak powinien być bardziej wyeksponowany. Umieszczenie drapaka z dala od domowników spowoduje jedynie, że kociak szybko straci zainteresowanie nabytkiem.

One Response

Dodaj komentarz