W jaki sposób wyrobić paszport dla psa lub kota?

Zabierając naszego zwierzęcego towarzysza na wyjazd zagraniczny, musimy dobrze się do niego przygotować. Trzeba spakować nie tylko swoje rzeczy, ale także wszystkie potrzebne zwierzakowi przedmioty. Niezwykle istotne jest także dopięcie wszelkich spraw formalnych związanych z przewożeniem psa lub kota. Jedną z nich jest wyrobienie naszemu milusińskiemu paszportu.

Paszport dla zwierzęcia – co to jest?

Paszport dla psa lub kota słusznie kojarzy się nam z ludzkim odpowiednikiem tego rodzaju dokumentu. Uprawnia on zwierzęcego podróżnika do przekroczenia granicy państwa. Różnica jest jednak zasadnicza – ludziom, którzy pragną podróżować w obrębie Unii Europejskiej, paszport nie jest w ogóle potrzebny. Niestety nasz pies lub kot nie jest w tak łatwej sytuacji i aby legalnie wyjechać z kraju, musi mieć tego rodzaju dokument. Potrzebować będziemy go w obrębie całej Unii Europejskiej oraz w krajach, które mają podobne do niej zasady ochrony przed wścieklizną, takich jak chociażby Liechtenstein, Szwajcaria, Islandia czy Watykan. Paszport dla psa lub kota wyrobić możemy np. w lecznicy weterynaryjnej 24 h.

Wymagania do uzyskania paszportu dla kota lub psa

Na szczęście wyrobienie paszportu dla naszego pupila nie wymaga trudnych działań. Wystarczy, że udamy się z nim do weterynarza. Lekarz przeprowadzi rutynowe badania i – jeśli będzie to wymagane – zaszczepi zwierzaka przeciwko wściekliźnie. W Polsce nie ma wymogu wykonywania takiego szczepienia, ale do przekroczenia granic naszego kraju będzie ono konieczne. Jeśli nasz pies lub kot nie został zaszczepiony na wściekliznę, musimy przede wszystkim wiedzieć, że szczepienie jest ważne po upływie 21 dni od pierwszej dawki. Wyrabianie paszportu dla kota lub psa musimy zatem rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Prócz informacji o szczepieniach, paszport zawiera także informacje o innych procedurach medycznych, jakie przeszedł nasz zwierzak. W zależności od kraju konieczne będzie np. zabezpieczenie kota lub psa przed kleszczami i pchłami, czasem także jego odrobaczenie. Przed wyjazdem musimy zatem zapoznać się z wymaganiami związanymi z przewożeniem zwierząt do danego miejsca. Prócz wykonania wszelkich niezbędnych zabiegów medycznych, lekarz weterynarii nada naszemu pupilowi indywidualny numer pozwalający na jego bezproblemową identyfikację. Kot lub pies zostanie trwale oznakowany – w formie tatuażu lub chipu wszczepianego pod skórę. Obie z wymienionych procedur są całkowicie nieszkodliwe dla zwierzaka.

One Response

Dodaj komentarz